دکتر علی حقیقتیان » جراحی بینی » مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی
[reading-time]

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

خیلی از مراجعین به مطب دکتر علی حقیقتیان در راطبه با عوارض جراحی بینی سوال می پرسند .  اینکه جراحی بینی بدون عوارض انجام می شود، اغراق است، اما باید گفت عوارض جراحی بینی  به صورت  گذرا است پس می توان  با مراقبت های لازم احتمال بروز عوارض بعد از جراحی بینی را  تا حد ممکن کاهش داد .

بعد از عمل بینی چه زمانی می توان به راحتی از راه بینی تنفس کرد ؟

جراحی زیبایی بینی در حقیقت به دلیل  تورم مخاطی که داخل بینی ایجاد می شود، وجود ترشحات و حتی خون، ممکن است در طی هفته های اول بعد از جراحی،  فرد این احساس را داشته باشد که تنفس از راه بینی برایش مشکل ساز است .

توصیه می شود این افراد بعد از جراحی بینی به توصیه های پزشکشان عمل کنند که شامل شستشوی بینی با استفاده از اسپری های تمیز کننده بینی می باشد . به تدریج function و عملکرد بینی این افراد اصلاح می شود. تورم مخاطی و تورم داخل بینی  با گذر زمان کاهش پیدا می کند  که تاثیر بسیار بالایی در بهبود روند تنفسی افراد دارد .

پس در ابتدا اگر فردی عمل بینی انجام داد و این احساس را داشت که نمی تواند آزادانه از راه بینی تنفس داشته باشد، جای نگرانی وجود ندارد زیرا بعد از مدتی کوتاه تمام این علائم خود به خودی از بین می رود .

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

گرفتگی بینی بعد از جراحی

گرفتگی بینی  بعد از عمل بینی ممکن است به صورت گذرا و یا حتی در مواردی به صورت دائم دیده شود . همانطور که در ابتدای مطلب هم گفته شد گرفتگی موقت بعد از جراحی بینی  معمولا به دلیل تورم طبیعی  بعد از جراحی رخ می دهد که بعد از گذشت مدتی برطرف می شود .

اما اگر گرفتگی بینی به صورت دائم احساس شود و  حتی  بعد از  گذشت دو تا سه ماه از عمل بینی همچنان گرفتگی بینی  احساس شود لازم است برای  بررسی های بیشتر به  یک جراح بینی خوب و متخصص در این زمینه مراجعه کنید .

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی بینی برای کاهش عوارض تنفسی

لازم است بعد از عمل بینی دهانه های حفره بینی را  حداقل دوبار در روز  با استفاده از اسپری های مخصوص و یک گوش پاک کن تمیز کنید .

محلول سالنکس یا  هیدارسنس را  هر زمان که احساس گرفتگی کردید انجام دهید، می توانید این کار را  3الی 4 بار در طول روز انجام دهید . استفاده از محلول های شستشو و اسپری بینی بعد از جراحی تاثیر بسیار قابل توجهی در  بهبود روند تنفسی افراد دارد.

استفاده از پماد های  پلی اسپورین  بعد از شستشو و تمیز کردن بینی  به بهبود روند تنفسی بسیار کمک می کند .

دکتر علی حقیقتیان
جراح و متخصص گوش، حلق، بینی و جراح زیبایی در شیراز هستند ، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۷۱۳۶۲۷۹۲۶۵ تماس بگیرید .

نکات مورد توجه بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی حداقل به مدت سه روز باید در زمان خواب سرتان بالا تر از بدن باشد .

اسپلینت  برای فرم دهی بهتر بینی از 7 تا 10 روز بعد از جراحی بینی لازم است . پس از خیس کردن آن جدا خودداری کنید، لازم است تا در مطب و توسط جراح بینی اسپلینت خارج شود .

به هیچ وجه روی صورت نخوابید، بعد از جراحی بینی تا جای ممکن باید به پشت بخوابید.

بخیه ها بعد از عمل بینی به صورت جذبی است، پس نیازی به کشیدن  بخیه ها بعد از جراحی نمی باشد .

ممکن است، در دوره نقاهت  کمی احساس درد داشته باشید،  شما می توانید  از دارو های مسکن که پزشک  برایتان تجویز می کند مصرف کنید. اگر تمام  توصیه های پزشک را  طبق دستور العمل رعایت کنید، دوره نقاهت  و بهبودی  بعد از جراحی بینی تا حد  قابل توجهی  کاهش پیدا می کند .

کلام آخر

در آخر می توان گفت، جراحی بینی  یک عمل زیبایی است که خواهان بسیاری دارد، اما  سوالات بسیاری در رابطه  با مواردی قبل و بعد از جراحی برای مراجعین پیش می آید . برای رضایت بیشتر بعد از جراحی لازم است تا با اگاهی کامل برای جراحی اقدام کنید .  دکتر علی حقیقتیان جراح بینی در شیراز در جلسه مشاوره  قبل از جراحی بینی با بیمار در رابطه با مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی به طور کامل صحبت می کنند .

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *