دکتر علی حقیقتیان » جراحی بینی » مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی
[reading-time]

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

رینوپلاستی یا جراحی بینی یک عمل زیبایی است که برای تعادل و زیبایی بیشتر صورت انسان انجام می‌شود . در این نوع از جراحی استخوان ها و غضروف بینی به شکل دلخواه تغییر و یا اصلاح می‌شود .اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید و یا این جراحی را انجام داده اید باید مراقبت های بعد از عمل جراحی را جدی بگیرید .باید دقت کنید که مراقبت های بعد از عمل بینی به اندازه خود جراحی بینی مهم است، اگر مراقبت بعد از عمل را ساده بپنداریم و از انجام آن به سادگی عبور کنید قطعا با عوارض بدی رو به رو خواهید شد.

بعد از عمل جراحی بینی چه اتفاقی افتد ؟

بعد از عمل بینی وقتی به‌ هوش می‌آید حس سنگینی و تنگی نفس خواهید کرد که به دلیل پانسمان داخلی و گچ روی بینی است .حس تنگی نفس به خاطر تامپون یا پانسمان داخلی است که خیلی زود برداشته می شود زیرا نفس کشیدن را سخت می‌کند.
همچنین خون ریزی تا چند روز بعد از عمل امری طبیعی است این خونریزی معمولاً یک یا دو روز از عمل متوقف می‌شود . اگر بعد از عمل خونریزی تا چند روز ادامه یافت به پزشک جراح خود مراجعه کنید زیرا این امری طبیعی نیست .

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

بعد عمل چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

معمولاً دو روز بعد از جراحی به ملاقات پزشک خود می روید. در این ملاقات جراح تامپون را از بینی بیرون می‌کشد و بینی شما را تمیز می کند.
سرگیجه، کبودی چشم ،ورم دور چشم پیشانی و لبها ،سردرد ،احساس درد در صورت بعد از عمل کاملاً طبیعی است و موقت می باشد‌. این موارد با گذشت زمان کاملا برطرف خواهد شد.باید گفت بینی شما بعد از عمل ورم میکند، این ورم کم‌کم فروکش می‌کند و آنچه بلافاصله بعد از عمل می بینید نتیجه نهایی عمل شما نیست. معمولاً یک سال طول می‌کشد تا تورم بینی کاملا بخوابد پس در مشاهده نتیجه عمل خود صبور باشید.

مراقبت های بعد عمل بینی

دقت کنید که شما تازه یک عمل سخت را پشت سر گذاشته اید و باید مراقبت‌ها را جدی بگیرید تا مجبور به عمل ترمیمی بینی نباشد. شما باید نکاتی را در طرز خوابیدن ،حمام، شستشو، مواد غذایی که بعد از عمل می خورید، چسب روی بینی و غیره رعایت کنید .

* طرز خوابیدن بعد از عمل جراحی زیبایی بینی: یک هفته بعد از جراحی باید به پشت بخوابید وهنگام خواب، سرتان از بدنتان بالاتر باشد ، این کار به کاهش کبودی و ورم بینی کمک و از ایجاد لخته‌های خونی ممانعت می کند.
*شستشو و استحمام بعد از عمل زیبایی بینی: در حمام بعد از عمل باید دقت کنید ، یک دفعه زیر دوش نروید، سعی کنید مدتی فقط بدن تان را بشویید زیرا در زیر دوش و در مواجهه با آب، پانسمان بینی شما خیس می شود. اگر به حمام رفتید حتماً با آب ولرم بدنتان را شستشو دهید زیرا آب گرم باعث سرگیجه میشود.
* خندیدن بعد عمل و یا خمیازه کشیدن: خمیازه دست خود انسان نیست و عملی غیر ارادی است و در زمان خمیازه عضله های صورت و سوراخ های بینی درگیر می شود؛ خمیازه نتیجه چندانی بر عمل ندارد اما بهتر است خمیازه ی خود را بعد از عمل کنترل کنید. خندیدن جریانش کمی فرق دارد، زمانی که میخندید نوک بینی به پایین مایل می شود و پره‌ها به اطراف کش می‌آید و این کار بعد عمل شاید باعث باز شدن بخیه های جراحی و یا جوش نخوردن آنها شود و چند مدت بعد از عمل سعی کنید خنده‌های خود را کنترل کنید.

* بعد از عمل جراحی بینی چه بخوریم؟بعد از جراحی بینی شاید روده‌هایتان دچار مشکل شود و یبوست به سراغتان بیاید. برای جلوگیری از این عارضه بعد از عمل سعی کنید تا غذاهای کاملا آبکی مانند سوپ میل کنید.
* چسب بینی: یکی از کارهای واجب بعد عمل، زدن چسب بینی است،چسب سبب چسبیدن پوست بینی به غضروف و استخوان می‌شود. تا ۶ ماه باید در زدن چسب مداومت کنید تا فرم بینی مشخص شود.

* برخی از عواملی که بعد از جراحی بینی در و در اثر عدم مراقبت و یا عوارض دیگر ممکن است اتفاق بیفتد، شامل: خونریزی بینی، عفونت بینی،هماتوم،ترکیدن مویرگ ها،خوب نشون حای زخم،بی حسی نوک بینی و… است.

دکتر علی حقیقتیان
جراح و متخصص گوش، حلق، بینی و جراح زیبایی در شیراز هستند ، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۷۱۳۶۲۷۹۲۶۵ تماس بگیرید .

سخن آخر

عمل زیبایی بینی یکی از چالش برانگیزترین جراحی های صورت است و نیازمند به تبحر و مهارت و دقت بالاست .با انتخاب جراح خوب و مراقبت های بعد از عمل نتیجه دلخواه در این عمل به دست خواهد آمد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *