دکتر علی حقیقتیان » جراحی بینی » بازگشت به فعالیت روزمره بعد از جراحی بینی
[reading-time]

بازگشت به فعالیت روزمره بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یکی از جراحی هایی است که فرد سوالات بسیاری در ذهن خود هم پیش از انجام آن و هم پس از انجام آن در ذهن دارد. پیش از عمل، اگر ساکن شهر شیراز باشید، معمولاً سوالاتی از قبیل بهترین جراح بینی در شیراز کیست؟ یا هزینه جراحی بینی در شیراز چقدر است؟ به ذهنتان می رسد اما بعد از انتخاب یک جراح بینی خوب در شیراز و اتمام جراحی بینی، سوالات بعد از جراحی بینی و اقدامات مراقبتی آن به ذهنتان می رسد. این که دوران نقاهت بعد از جراحی بینی چقدر است؟ بعد از جراحی بینی، چه زمانی می توانم به کار خود برگردم؟ و … در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر سوالات پس از جراحی بینی و دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی بینی بپردازیم.

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی چقدر است؟

دوران نقاهت و بهبود وضعیت بیمار بعد از جراحی بینی 7 روز می باشد. برخی افراد به راحتی این 7 روز را به راحتی می گذرانند و برخی دیگر با مشکلات کم و خفیفی مانند کبودی چشم و صورت، سردرد و گرفتگی بینی مواجه می شوند. بعد از 7 روز وضعیت بدن کم کم به حالت طبیعی برمی گردد. توصیه می شود که فرد در این 7 روز استراحت کامل داشته باشد و بعد از آن می تواند به زندگی روزمره خود برگردد و کارها و فعالیت های سبک را ادامه دهد. انجام کارهای سنگینی مانند ورزش حداقل 2 ماه بعد باید آغاز شود.

به طور کلی عمل بینی، جراحی کم درد به حساب می آید و مشکلات خفیفی بعد از جراحی به وجود می آید که خیلی زود بهبود پیدا می کنند. کبودی ها و ورم ها نیز بعد از یک هفته تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کنند.

در ادامه صحبت های دکتر علی حقیقتیان، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی در شیراز، در خصوص دوران نقاهت بعد از جراحی بینی و بازگشت به فعالیت های روزمره بعد از جراحی بینی را می شنویم.

چه مدت بعد از عمل بینی می توانم به سرکار بروم؟

بینی 5 تا 7 روز بعد از جراحی دارای اسپیلنت (گچ) است. به همین دلیل توصیه می شود که یک هفته کامل از محل کار خود یا محل تحصیل خود مرخصی بگیرید تا استراحت کامل کنید و با مشکلاتی از قبیل خونریزی بعد از جراحی مواجه نشوید.

بازگشت به فعالیت های روزمره بعد از جراحی بینی

 • بعد از جراحی بینی، می توانید از فردای عمل به راحتی کارهای خود را انجام دهید اما باید دقت داشته باشید که سر را زیاد خم نکنید. حتی در زمان استراحت نیز سر باید بالاتر از بدن قرار داشته باشد.
 • یک هفته بعد از جراحی زیبایی بینی، بعد از آن که گچ از روی بینی برداشته شد، می توانید به راحتی در جامعه حضور پیدا کنید. کبودی ها به مرور از بین خواهند رفت اما برای حضور راحت تر می توانید با کمی آرایش کبودی را بپوشانید.
 • چسب بینی بنا به تشخیص پزشک 1 الی 2 ماه روی بینی باید استفاده شود. این چسب مشکلی در فعالیت های روزمره شما ایجاد نخواهد کرد.

مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی

 • در هفت روز اول، در هنگام استراحت به کمک چند بالش، سر را بالاتر از بدن قرار دهید تا ورم و کبودی ها زودتر بهبود پیدا کنند.
 • تا 3 روز بعد از جراحی از کمپرس یخ بر روی کبودی ها استفاده کنید. مراقب باشید که یخ را روی اسپلینت فشار ندهید.
 • کبودی ها و ورم 2 تا 3 روز بعد از جراحی به حداکثر می رسد که این امر طبیعی است.
 • داروهای تجویز شده را در زمان مقرر مصرف کنید. در صورتی که احساس درد داشتید، طبق نظر پزشک از مسکن استفاده کنید. معمولاً استامینوفن 500 برای تسکین درد تجویز می شود.
 • بعد از جراحی حتماً از غذاهای نرم مانند سوپ استفاده کنید تا به عضلات صورت فشار نیاید.
 • سعی کنید عطسه و سرفه نکنید. در صورتی که مجبور شدید، حتماً با دهان باز این کار را انجام دهید.
 • 3 تا 4 روز بعد از جراحی ترشحات خونابه ای از بینی طبیعی است.
 • از فین کردن بپرهیزید. بینی را با سرم شست و شو دهید.
 • تا 1 ماه نمی توانید از بینی استفاده کنید.
 • تا 6 ماه از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

در پایان باید گفت که جراحی بینی عمل نسبتاً راحتی است که اگر توسط یک جراح بینی خوب انجام شود، عوارض جانبی آن به حداقل می رسد و به راحتی می توانید بعد از گذشت یک هفته از عمل جراحی بینی به فعالیت های روزمره خود بازگردید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *