دکتر علی حقیقتیان » جراحی بینی » جراحی زیبایی بینی در شیراز
[reading-time]

جراحی زیبایی بینی در شیراز

اندازه و فرم بینی از جمله عوامل تاثیر گذار در زیبایی ظاهری است و بسیاری از افراد از بزرگ و نافرم بودن ظاهر بینی خود ناراضی اند و همین امر می تواند اعتماد به نفس شان را پایین بیاورد. خوش بختانه این قبیل مشکلات با انجام جراحی زیبایی بینی برطرف خواهند شد.

بینی از جمله قسمت هایی است که بعد از سن بلوغ، فرم نهایی را به خود می گیرد و رشد آن تا شانزده سالگی کامل می شود. به همین خاطر، انجام این روش جراحی در سنین پایین تر توصیه نمی شود.

جراحی بینی، روش جراحی است که به تغییر فرم، اصلاح و بازسازی بینی می پردازد تا زیبایی ظاهری بیشتر شود و تناسب بیشتری میان بینی و سایر اجزای صورت برقرار گردد.

با این که بسیاری از افراد به دلیل جنبه های زیبایی، خواهان انجام جراحی بینی هستند، اما خوب است بدانید که این روش جراحی می تواند با هدف درمان مشکلات تنفسی و رفع علائم خرخر و آپنه انسداد خواب نیز انجام شود.

در برخی موارد، امکان اصلاح انحراف تیغه میانی بینی و رفع مشکلات تنفسی نیز وجود دارد.

علاوه بر موارد گفته شده، افرادی که به بینی شان ضربه وارد شده است و یا بینی شان دچار شکستگی شده باشد، می توانند از مزایای جراحی بینی بهره مند شوند، که شامل هزینه های بیمه نیز خواهد شد.

در خصوص جراحی بینی آن چه که اهمیت دارد این است نتایج طبیعی ایجاد شود تا توازن صورت برهم نریزد. این امر نیازمند مهارت و تخصص بالای جراح در این زمینه می باشد.

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

افرادی که بنا به هر دلیلی خواهان انجام جراحی بینی هستند، باید:

  • از لحاظ فیزیکی و روانی در شرایط خوبی باشند
  • انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند
  • از اندازه و فرم بینی خود رضایت نداشته باشند

مشاوره قبل از جراحی زیبایی بینی

یکی از نکات مهم قبل از این که تصمیم به انجام جراحی بینی گرفته شود، انتخاب جراح با تجربه و شرکت در جلسات مشاوره می باشد. در این جلسات، پزشک به بررسی کامل آناتومی بینی و صورت می پردازد و ساختارهای داخلی از جمله غضروف و استخوان را معاینه می کند.

تست های تصویربرداری سه بعدی نیز به کمک پزشک می آیند و می توانند نتایج جراحی را نشان دهند.

پزشک قبل از جراحی به بررسی سوابق پزشکی، سابقه حساسیت و مصرف هر نوع دارو می پردازد و در صورتی که بیمار مبتلا به شرایط خاص پزشکی باشد، زمان جراحی باید به تعویق بیفتد.

چه آمادگی قبل از جراحی بینی نیاز است؟

هر آن چه که باید از سوی بیمار رعایت شود، از طرف پزشک ارائه خواهد شد. مواردی از قبیل:

  • کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات
  • دوری از مصرف مشروبات الکلی
  • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ژلوفن و نوافن، به منظور پیشگیری از خونریزی بعد از جراحی

از بیمار خواسته می شود شش ساعت بعد از جراحی و دو ساعت قبل از آن، مایعات و مواد غذایی نخورد.

روند جراحی بینی چگونه است؟

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

جراحی بینی به روش باز

به گفته دکتر علی حقیقتیان، متخصص گوش و حلق و بینی در شیراز، در روش باز، برشی در طول کولومولا (پوست ساختار مرکزی که بینی را به دو  قسمت تقسیم می کند) زده می شود. در روش جراحی باز بینی، پزشک تسلط و دسترسی کامل به استخوان و غضروف خواهد داشت. این تکنیک زمانی به کار می رود که تغییرات زیادی باید بر روی بینی اعمال شود.

جراحی بینی به روش بسته

در این روش، برش ها داخل بینی زده می شوند و به همین خاطر، بعد از پایان جراحی، هیچ گونه جای اسکاری مشاهده نخواهد شد.

در جراحی بینی چه به روش باز و چه به روش بسته، ابتدا پوست از روی ساختارهای داخلی بینی برداشته می شود، تغییرات اعمال و در نهایت، پوست بر روی محل جدید کشیده خواهد شد. در پایان، برش ها بخیه زده می شوند.

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی، روشی است که به بهبود وضعیت تنفس بیمار کمک می کند. افرادی که انحراف بینی دارند، می توانند از مزایای این روش جراحی بهره مند شوند. در این روش، برشی در موکوز ایجاد می شود، تا پزشک بتواند بخشی از استخوان و یا غضروف را که خم شده است، بردارد. در پایان، تیغه صاف خواهد شد.

تغییر فرم بینی از طریق تغییر ساختارهای زیرین غضروف امکان پذیر است. در بیشتر موارد، تغییرات داخل بینی اعمال می شود تا کمترین میزان اسکار باقی بماند.

نکات و اقدامات بعد از جراحی زیبایی بینی

معمولا توصیه می شود بعد از جراحی، بیمار یک هفته در منزل استراحت کند. در خصوص زمان مناسب بازگشت به محل کار، با پزشک خود مشورت داشته باشید.

اسپلینت روی بینی بعد از گذشت هفت تا ده روز برداشته خواهد شد.

معمولا بعد از جراحی، مقداری تورم و کبودی اطراف بینی و چشم ها مشاهده می شود. این علائم کاملا طبیعی هستند و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهند شد. استفاده از کمپرس یخ می تواند به کاهش تورم و کبودی کمک کند.

توصیه می شود بیمار تا حد امکان از پایین نگه داشتن سر خودداری کند و هنگام خواب نیز یک یا دو بالشت زیر سر خود بگذارد.

در خصوص انجام فعالیت باید بگوییم، انجام فعالیت های شدید بدنی مانند خم و راست شدن، بلند کردن اجسام سنگین و ورزش، به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد. توجه داشته باشید که در طول سپری شدن دوره نقاهت، نباید هیچ گونه فشار و ضربه ای به بینی و بخیه ها وارد شود.

بعد از جراحی، استفاده از عینک آفتابی و طبی ممنوع است. چرا که بعد از عمل، غضروف و استخوان در حال فرم گرفتن هستند  و وارد آمدن فشار به بینی می تواند فرم جدید بینی را برهم بزند.

در پایان این که،

افرادی که خواهان زیباتر شدن ظاهر بینی خود هستند و یا از مشکلات ساختاری و تنفسی رنج می برند، می توانند از مزایای جراحی بینی بهره مند شوند. این روش جراحی، درصد رضایت بالایی را به همراه دارد و بسیاری از بیماران، بلافاصله بعد از جراحی متوجه تغییراتی در ظاهر بینی خود می شوند.

با این حال، ممکن است شش ماه تا یک سال طول بکشد تا تورم بینی بخوابد و نتایج نهایی جراحی مشخص شود. توصیه ما به بیماران این است که تمامی نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کنند تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *